Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Albánie - cestování po tajemné zemi

Albánie, ač evropská země, působí jako by byla z jiného kontinentu. Je to stát fantastických horských scenerií a divokého mořského pobřeží, kde cizinec je váženým hostem. Ale nejsou to jen úžasné hory a moře, ale i národní parky a také spousta památek ze všech období bohaté historie této prastaré země.

Po značnou část druhé poloviny dvacátého století byla Albánská republika (albánsky Republika e Shqipërisë), vinou politiky komunistického vládce Envera Hoxhy (Hodži), nejuzavřenějším evropským státem a dlouho zapomenutým koutem Evropy. Tato nelichotivá charakteristika ale už dnes naštěstí neplatí a stále více zahraničních turistů tak každoročně přijíždí poznávat přednosti nevelkého balkánského státu. 

Albánie - velehory
Foto: Albánie - velehory

Albánie leží v jihovýchodní Evropě, na Balkánském poloostrově. Třetinu hranic Albánie omývají vlny Jaderského a Jónského moře. Země sousedí s Řeckem, Černou Horou, Makedonií a Kosovem, ve všech okolních státech žijí početné menšiny Albánců. Celá země je jen o něco větší než třetina České republiky. Její plocha je 28 748 km2 (z toho voda 1 350 km2) a v hlavním městě Tiraně žije zhruba 625 tisíc z celkového počtu cca 3,6 miliónu obyvatel. Asi 70% tvoří muslimové, pravoslavní 20% a římští katolíci 10%. Úředním jazykem je albánština.

Proč do Albánie vlastně jezdit? Protože je opravdu na co koukat! Dnes Albánii znovu objevují turisté toužící jak po dobrodružství, ale země již nabízí i komfort těm, kteří touží po dovolené na pláži. Je to ideální destinace pro milovníky historie a také pro ty, kteří se rádi seznamují s místními lidmi. Albánie je však především zemí hor, které protínají hluboká údolí. Najdete zde řadu divokých řek a překrásné kaňony vytvořené těmito řekami. Už klidné toky pak směřují do Jaderského a Jónského moře. 

Albánie - Tirana
Foto: Albánie - Tirana

Hlavní město Tirana leží přibližně ve středu země, ale další velká starobylá města se nacházejí hlavně při pobřeží. Bohatá historie se zde připomíná doslova na každém kroku - antická města, byzantské kostelíky, středověké zříceniny… Koneckonců do historie patří i méně půvabné stavby z dob komunistického budování. Mezi nimi vynikají hlavně tisíce bunkrů rozeseté po celém území státu.

Pokud se vydáte mimo města a zamíříte do hor, naleznete zde mnoho vesniček, kde to vypadá, jako by se v nich zastavil čas. Vesnice s městy v údolí spojuje často jen prašná silnice a někdy ani to ne, lidé do města přijíždějí oslí dopravou po úzkých stezkách a nejistých provazových mostech.  Pokud chcete Albánii alespoň trochu poznat, pojeďte se tam podívat s CK Máj, která bude mít s sebou nejen zkušeného českého průvodce, ale i jeho albánského kolegu. 

Program zájezdu Tajemná Albánie a řecký Epirus:

1. den - odjezd z České republiky ve večerních hodinách, tranzit Rakouskem do Itálie
2. den - ráno nalodění na trajekt v Terstu, cesta po Jadranu do Řecka (ubytování v kajutách)
3. den - ráno vylodění v Igoumenitse, ubytování v letovisku Sivota, volný den, koupání

4. den - odpočinek u moře, fakultativně výlet do Dodoni - archeologický areál starověké Diovy věštírny, která je nejstarší v Řecku a spolu s Delfskou byla nejvýznamnější v celém starověkém řeckém státě a na skalní kláštery Meteory (UNESCO)

přírodní rezervace Bistrica - Albánie
Foto: přírodní rezervace Bistrica - Albánie

5. den - odjezd do kraje Zagoria (nejméně známé části Řecka), horské vesničky Kipi a Monodendri, staré, klenuté, kamenné mosty z doby turecké nadvlády a unikátní přírodní propast Vikos hluboká 1 000m (zapsaná v Guinnesově knize rekordů). Přejezd do Albánie, prohlídka města Gjirokastër (UNESCO) - „město šedých břidlicových střech“ se starým bazarem, velkolepým hradem a překrásnými úzkými kamennými uličkami. Přejezd divokou albánskou horskou krajinou přes Përmet a Ersekë do letoviska Sarandë se zastávkou v přírodní rezervaci Bistrica u “Modrého oka“, což je výjimečně silný krasový pramen, jehož křišťálově čistá voda tvoří kruhové jezírko, ve středu sytě modré a u okrajů ostře modravé, podobně jako duhovka a zornice lidského oka. Večerní procházka po vyhlášené městské promenádě v Sarandë

Albánie - Sarandë
Foto: Albánie - Sarandë

6. den - prohlídka hradu Lekures, který se nachází nad městem Sarandë s nádherným výhledem na pevninu Albánie, moře i na protější ostrov Korfu. Návštěva archeologického areálu Butrint (UNESCO) - zřejmě vůbec nejvýznamnější památka na albánském území. Antické město Buthroton prý založili potomci padlé Tróji. V areálu se nachází mj. amfiteátr z 3. století př.n.l., zbytky římských lázní, bazilika, baptisterium z byzantské doby, na vršku centrální Akropole a okolo pevnostní zdi.  

Albánie - Butrint
Foto: Albánie - Butrint

Přejezd po pobřeží, vesnici Borsh a její známé vodopády, Palermo - dobře zachovalá pevnost Ali Paši Tepelského, která je přístupná veřejnosti a bývalá ponorková základna z Hodžovy éry  

7. den - přejezd podél albánské riviéry s malebnými vesničkami v horských svazích a řadami bunkrů, připomínající bouřlivou minulost. Apollonia - zříceniny starobylého města, amfiteátr, mozaiky, klášter Nanebevzetí Panny Marie s unikátními sochami z období Římské říše. Berat (UNESCO) - město “červených střech a tisíce oken“, jedno z nejstarších a nejkrásnějších měst v Albánii s řadou středověkých památek, chrámů, mešit, pevností nad městem a muslimskou i křesťanskou čtvrtí

8. den - prohlídka Tirany, metropole Albánie (Skanderbegovo náměstí, mešita Ethem Bey…)

Albánie - Krujë
Foto: Albánie - Krujë

9. den - po snídani odjezd z Tirany, prohlídka Krujë, rodiště národního hrdiny Skanderbega, s hradem, pevností a starým obnoveným orientálním trhem. Přejezd do albánského přístavu Dürres s městskými hradbami a monumentálním amfiteátrem (prohlídka dle časových možností). Nočním trajektem do italského přístavu Bari (ubytování v kajutách)

10. den - ráno vylodění v Itálii, cestou možnost zastávky u poutního místa Loreto. Přejezd Itálií a Rakouskem do ČR

11. den - návrat do ČR v ranních hodinách

Poznávací zájezdy do Albánie, spojené s krátkým odpočinkem v Řecku, organizuje CK Máj z Českých Budějovic, www.ckmaj.cz.  

- PR článek -

Článek byl zobrazen 5 681 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko