Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Albánie - základní informace

Albánská republika
Hlavní město: Tirana
Počet obyvatel: 3,1 mil.
Rozloha: 28 748 km2
Měna: 1 lek (ALL) = 100 quindarek
Úřední jazyk: albánština

Obyvatelstvo
Obyvatelstvo Albánie tvoří z 95% Albánci, ze 3% Řekové a zbytek Makedonci a Srbové. Albánský národ se skládá ze dvou skupin : Ghegové (obývají sever země) a Toskové (jih).  Hlavním náboženstvím v zemi je islám, který vyznává asi 70% obyvatel, dále jsou zde ortodoxní a katoličtí křesťané. Ortodoxní křesťané žijí převážně na jihu a katolíci obývají hlavně severozápad Albánie. V zemi je 87% gramotnost.

Ekonomika
Albánie patří mezi nejchudší země Evropy jelikož se potýká s velmi vysokou nezaměstnaností, korupcí a organizovaným zločinem. Obyvatelé se věnují pěstování obilovin, kukuřice, rýže, brambor, oliv a vinné révy. Z vypěstovaného zboží jde 10% na export do zahraničí. Chovají se zde také ovce a kozy.Významný je v zemi také rybolov. Hlavní zdroj příjmu však představuje export ropy a chromové rudy. V Albánii je důležitý potravinářský průmysl – vyrábí se olivový olej, vína, destiláty a rybí konzervy. Mezi další významné sektory v průmyslu patří textilní, kožedělný, těžební, chemický a zpracování nerostných surovin. Hospodářský vývoj země se zpomalil kvůli nedávné válce v Kosovu. Země má však vysoký turistický potenciál, staví se zde nové ubytovací kapacity a materiálně technická základna pro budoucí návštěvníky. Cestovní ruch je pro Albánii možnost vylepšit svou ekonomickou situaci.

Dějiny a kultura
Území Albánie bylo od roku 167 př.n.l. až do roku 1912 pod cizí nadvládou. Byly zde řecké kolonie, země byla dobyta Byzantskou říší a dostala se také pod osmanský vliv. Pouze v letech 1443 – 1468 země čelila útlaků Osmanů. Národní albánský hrdina Skanderbeg se zasloužil o sjednocení kmenů, které společně dokázaly odporovat nadvládě. V roce 1912 byla v zemi vyhlášena nezávislost a v roce 1942 se Albánie stala lidovou republikou. Albánie se ale díky komunistickému vedení Envera Hodži ocitla v mezinárodní izolaci a světu se začala otevírat teprve po jeho smrti v roce 1985. V dnešní době se Albánie snaží o vstup do EU.

Geografie
Albánie se rozkládá v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Zemi omývá Jaderské i Jónské moře. Sousedí s Makedonií, Černou Horou, Kosovem a Řeckem. Na severu, východě i jihu země najdeme divoké a rozeklané pohoří. Podnebí je zde suché s malým výskytem srážek. Teploty v létě dosahují až 40 stupňů Celsia.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko