Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Albánie - základní informace

Albánská republika
Hlavní město: Tirana
Počet obyvatel: 3,1 mil.
Rozloha: 28 748 km2
Měna: 1 lek (ALL) = 100 quindarek
Úřední jazyk: albánština

Obyvatelstvo
Obyvatelstvo Albánie tvoří z 95% Albánci, ze 3% Řekové a zbytek Makedonci a Srbové. Albánský národ se skládá ze dvou skupin : Ghegové (obývají sever země) a Toskové (jih).  Hlavním náboženstvím v zemi je islám, který vyznává asi 70% obyvatel, dále jsou zde ortodoxní a katoličtí křesťané. Ortodoxní křesťané žijí převážně na jihu a katolíci obývají hlavně severozápad Albánie. V zemi je 87% gramotnost.

Ekonomika
Albánie patří mezi nejchudší země Evropy jelikož se potýká s velmi vysokou nezaměstnaností, korupcí a organizovaným zločinem. Obyvatelé se věnují pěstování obilovin, kukuřice, rýže, brambor, oliv a vinné révy. Z vypěstovaného zboží jde 10% na export do zahraničí. Chovají se zde také ovce a kozy.Významný je v zemi také rybolov. Hlavní zdroj příjmu však představuje export ropy a chromové rudy. V Albánii je důležitý potravinářský průmysl – vyrábí se olivový olej, vína, destiláty a rybí konzervy. Mezi další významné sektory v průmyslu patří textilní, kožedělný, těžební, chemický a zpracování nerostných surovin. Hospodářský vývoj země se zpomalil kvůli nedávné válce v Kosovu. Země má však vysoký turistický potenciál, staví se zde nové ubytovací kapacity a materiálně technická základna pro budoucí návštěvníky. Cestovní ruch je pro Albánii možnost vylepšit svou ekonomickou situaci.

Dějiny a kultura
Území Albánie bylo od roku 167 př.n.l. až do roku 1912 pod cizí nadvládou. Byly zde řecké kolonie, země byla dobyta Byzantskou říší a dostala se také pod osmanský vliv. Pouze v letech 1443 – 1468 země čelila útlaků Osmanů. Národní albánský hrdina Skanderbeg se zasloužil o sjednocení kmenů, které společně dokázaly odporovat nadvládě. V roce 1912 byla v zemi vyhlášena nezávislost a v roce 1942 se Albánie stala lidovou republikou. Albánie se ale díky komunistickému vedení Envera Hodži ocitla v mezinárodní izolaci a světu se začala otevírat teprve po jeho smrti v roce 1985. V dnešní době se Albánie snaží o vstup do EU.

Geografie
Albánie se rozkládá v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Zemi omývá Jaderské i Jónské moře. Sousedí s Makedonií, Černou Horou, Kosovem a Řeckem. Na severu, východě i jihu země najdeme divoké a rozeklané pohoří. Podnebí je zde suché s malým výskytem srážek. Teploty v létě dosahují až 40 stupňů Celsia.

 
 

Náš tip

Lyžařské zájezdy do Rakouska

SnowTrex - lyžařské zájezdyŠiroká nabídka lyžařských zájezdů s CK SnowTrex. Zažijte tu nejlepší dovolenou na sněhu v Rakousku, Itálii, Francii, Švýcarsku nebo třeba v Andoře.

Zájezd za krásami LIBANONU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů a křižáků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko